26.09.2017 r.
2 min

Wykonywanie pracy przez cudzoziemca

Ekspert PCKP

Skopiuj link
26.09.2017r.
2 min

Definicję pojęcia „wykonywanie pracy przez cudzoziemca” zawiera art. 2 ust. 1 pkt 40 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (t.j. Dz.U. z 2017 r., poz. 1065 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą. Zgodnie z dyspozycją wskazanego przepisu wykonywanie pracy przez cudzoziemca oznacza zatrudnienie, wykonywanie innej pracy zarobkowej lub pełnienie funkcji w zarządach osób prawnych, które uzyskały wpis do rejestru przedsiębiorców na podstawie przepisów o Krajowym Rejestrze Sądowym lub są spółkami kapitałowymi w organizacji.

Ustawodawca zdecydował się na zmianę brzmienia art. 20 ust. 1 pkt 40 ustawy. Na mocy ustawy nowelizującej, rzeczonemu przepisów nadano następujące brzmienie: wykonywaniu pracy przez cudzoziemca – oznacza to zatrudnienie, wykonywanie innej pracy zarobkowej, pełnienie funkcji w zarządach osób prawnych, które uzyskały wpis do rejestru przedsiębiorców na podstawie przepisów o Krajowym Rejestrze Sądowym lub są spółkami kapitałowymi w organizacji, lub prowadzenie spraw spółki komandytowej lub komandytowo-akcyjnej przez komplementariusza, lub działanie w charakterze prokurenta.

Od dnia wejścia w życie ustawy nowelizującej nastąpi zatem rozszerzenie zakresu pojęcia „wykonywanie pracy przez cudzoziemca” o osoby będące komplementariuszami prowadzącymi sprawy w spółce komandytowej lub komandytowo-akcyjnej oraz o osoby działające w charakterze prokurenta. Dotychczas żadna z tych grup nie była wskazywana w art. 2 ust. 1 pkt 40 ustawy. Pozwalało to na obchodzenie wymogu uzyskania zezwolenia na pracę przez cudzoziemca. Nowa treść przepisu sprzyjać będzie ograniczeniu tego procederu.

Radca Prawny

Dominika Zarzycka-Dudek

[email protected]

 

Masz pytanie? Napisz do naszego Eksperta

[email protected]