27.08.2021 r.
3 min

Wykup sprzętu służbowego przez pracownika a obowiązki podatkowe

Ekspert PCKP

Skopiuj link
27.08.2021r.
3 min

Nabycie sprzętu od pracodawcy może pociągać za sobą obowiązki podatkowe po stronie pracownika. Są one uzależnione od tego, czy wartość urządzeń odpowiada ich wartości rynkowej, czy też jest od niej niższa. Jeżeli pracownik kupuje od swojego pracodawcy telefon czy komputer po takiej samej cenie, jaką musiałby uiścić na wolnym rynku za tego rodzaju urządzenie to po stronie pracownika nie powstanie przychód podlegający opodatkowaniu. Tak samo sytuacja wygląda, jeżeli pracodawca dysponuje wyceną potwierdzającą, że cena sprzedaży odpowiada cenie rynkowej. Tego rodzaju transakcja będzie neutralna podatkowo dla pracownika.

Jeżeli natomiast pracodawca zdecyduje się zaproponować pracownikowi korzystniejsze warunki zakupu to po stronie pracownika powstanie przychód podlagający opodatkowaniu. Jego wartość stanowi różnica pomiędzy ceną rynkową danego sprzętu, a faktycznie uiszczoną przez pracownika.

Na ogół pracodawcy starają się wykazać, że ustalona z pracownikiem cena nie odbiega od rynkowych standardów. Jeżeli tak się jednak nie dzieje to pracodawca powinien przeanalizować i prawidłowo zakwalifikować źródło, z którego pracownik osiąga przychód w analizowanej sytuacji. Co do zasady można przyjąć, że przychód ten stanowi przychód ze stosunku pracy, o którym mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż wiąże się nierozerwalnie z więzią łączącą pracownika z pracodawcą. „Zatem, wartość ww. różnicy należy zaliczyć do przychodów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. O powstaniu przychodu ze stosunku pracy przesądza otrzymanie przez pracownika prawa do skorzystania z uprawnienia (ulgi w cenie za przedmiotowe produkty – Wnioskodawca nie będzie naliczał dla pracowników marży zysku) o określonej wartości pieniężnej. Posiadając takie uprawnienia pracownik otrzymuje więc wymierną korzyść finansową, bowiem może zakupić produkty po niższej cenie. Dzięki takiemu działaniu u tejże osoby dochodzi do przysporzenia w majątku.” (por. interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 20 lutego 2012 r., ILPB1/415-1321/11-2/AMN).

Wobec tego, że na pracodawcy ciążą obowiązki płatnika podatku od wynagrodzeń jest on zobowiązany doliczyć wartość tego przychodu do pozostałych przychodów ze stosunku pracy, obliczyć podatek, pobrać go i wpłacić.