16.02.2018 r.
3 min

Wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika podejmującego po raz pierwszy pracę w roku kalendarzowym, w którym podjął pracę

Ekspert PCKP

Skopiuj link
16.02.2018r.
3 min

Odpowiedź:

Warunki nabycia prawa do urlopu wypoczynkowego przez pracownika podejmującego pierwszą pracę w życiu określa art. 153 § 1 k.p. Przepis ten stanowi, iż pracownik podejmujący prace po raz pierwszy, w roku kalendarzowym, w którym podjął prace, uzyskuje prawo do urlopu z upływem każdego miesiąca pracy, w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującego mu po przepracowaniu roku.

Z powołanego przepisu wynika, iż przesłankę nabycia prawa do urlopu wypoczynkowego stanowi upływ miesiąca pracy. Chodzi o czas pozostawania w stosunku pracy, a nie o faktyczne przepracowanie miesiąca. Uwzględnieniu podlegają zatem okresy przestoju, zwolnień od pracy, okresy usprawiedliwionej nieobecności w pracy z powodu choroby.

Sposób liczenia okresu miesiąca pracy, o którym mowa w art. 153 § 1 k.p., wzbudza kontrowersje w doktrynie i w judykaturze. Według niektórych autorów  okres zatrudnienia trwa nieprzerwanie. W związku z tym miesiąc należy liczyć zgodnie z zasadą zawartą w art. 112 k.c., tj. od dnia podjęcia pracy do upływu odpowiadającego mu datą dnia następnego miesiąca. W razie przerwania zatrudnienia zastosowanie będzie miał art. 114 k.c. Miesiąc wynosi wówczas 30 dni. Prezentowany jest również pogląd, iż termin miesięczny liczyć należy wyłącznie na podstawie art. 114 k.c. Natomiast Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 19 grudnia 1996 r. , sygn. akt I PKN 47/96, przedstawił pogląd, iż sposób liczenia terminów określonych w art. 112 k.c. nie ma zastosowania do okresów, od których zależy nabycie uprawnień pracowniczych i powinny one być ustalane przy uwzględnieniu potocznego sposobu liczenia terminów. Oznacza to, iż jeżeli pracownik został zatrudniony od pierwszego dnia miesiąca, upływ terminu miesięcznego przewidzianego w art. 153 § 1 k.p. będzie następował z upływem ostatniego dnia miesiąca, a w przypadku gdy do nawiązania stosunku pracy doszło w trakcie miesiąca, termin miesięczny upłynie w dniu, który w kolejnym miesiącu kalendarzowym poprzedza dzień nawiązania stosunku pracy.

Po przepracowaniu miesiąca pracownik nabywa 1/12 część wymiaru urlopu przysługującego po przepracowaniu roku. Przepisy prawa nie przewidują możliwości jego zaokrąglenia. Tym samym pracownikowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze czasu pracy, podejmującego po raz pierwszy pracę w roku kalendarzowym, w którym podjął pracę, po przepracowaniu miesiąca przysługuje 1 i 2/3 dnia urlopu. Jeżeli pracownik zatrudniony jest na część etatu, wymiaru należnego mu po przepracowaniu miesiąca urlopu wypoczynkowego jest proporcjonalny do wymiaru czasu pracy, w jakim pracownik jest zatrudniony. W związku z tym pracownikowi, o którym mowa w przedstawionym stanie faktycznym, po przepracowaniu miesiąca przysługiwać będzie 5/6 dnia urlopu wypoczynkowego.