12.11.2021 r.
3 min

Wynagrodzenia małżonka i małoletnich dzieci przedsiębiorcy oraz wspólników spółek niebędących osobą prawną jako koszt uzyskania przychodu podatnika

Ekspert PCKP

Skopiuj link
12.11.2021r.
3 min

Co do zasady kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów.

Od 1 stycznia 2019 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. „Przestała istnieć różnica w zaliczaniu do kosztów uzyskania przychodów wynagrodzenia za pracę osoby małżonka i małoletnich dzieci i wynagrodzenia innych osób zatrudnionych przez przedsiębiorcę. Dokonana w ten sposób zmiana miała stanowić ułatwienie prawnopodatkowe szczególnie dla niewielkich firm rodzinnych. Równolegle wartości własnej pracy podatnika nadal nie stanowi kosztu uzyskania przychodów przedsiębiorcy.” (por. Komentarz do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, red. prof. dr hab. Witold Modzelewski, Małgorzata Słomka, Jerzy Bielawny, Krzysztof Radzikowski, Wojciech Safian, Marcin Szymocha, Mateusz Wojciechowski, Marek Zagórski, Piotr Zyśk)

Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 10 „Nie uważa się za koszty uzyskania przychodów: wartości własnej pracy podatnika, jego małżonka i małoletnich dzieci, a w przypadku prowadzenia działalności w formie spółki niebędącej osobą prawną – także małżonków i małoletnich dzieci wspólników tej spółki; kosztem uzyskania przychodów jest jednak wynagrodzenie małżonka podatnika i małoletnich dzieci podatnika, a w przypadku prowadzenia działalności w formie spółki niebędącej osobą prawną – także małżonków i małoletnich dzieci wspólników tej spółki, należne z tytułów określonych w art. 12 ust. 1 [stosunek służbowy, stosunek pracy, stosunek pracy nakładczej, spółdzielczy stosunek pracy], art. 13 pkt 2, 8 i 9 lub z tytułu odbywania praktyk absolwenckich, o których mowa w ustawie z dnia 17 lipca 2009 r. o praktykach absolwenckich (Dz.U. z 2018 r. poz. 1244), z zastrzeżeniem pkt 55 i art. 22 ust. 6ba.

„Powyższe wyłączenie dotyczy zatem wszystkich podatników prowadzących działalność gospodarczą, zarówno jednoosobowo, jak i w formie spółki cywilnej, jawnej oraz partnerskiej, ponieważ w przypadku wymienionych spółek niemających osobowości prawnej podatnikiem podatku dochodowego nie jest spółka, lecz poszczególni wspólnicy.” (por. Komentarz do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, red. prof. dr hab. Witold Modzelewski, Małgorzata Słomka, Jerzy Bielawny, Krzysztof Radzikowski, Wojciech Safian, Marcin Szymocha, Mateusz Wojciechowski, Marek Zagórski, Piotr Zyśk)

Koszty będą zaliczone dopiero z chwilą ich wypłacenia, dokonania lub postawienia do dyspozycji pracownika.