13.11.2020 r.
2 min

Wynagrodzenie za urlop w podstawie wymiaru zasiłku

Ekspert PCKP

Skopiuj link
13.11.2020r.
2 min

Uzupełnienie miesiąca, gdy zasiłkobiorca w danym miesiącu otrzymał obok wynagrodzenia zasadniczego (wypłacanego w stałej kwocie) kwotę należną za urlop wypoczynkowy polega na przyjęciu do podstawy wymiaru zasiłku wynagrodzenia zasadniczego zgodnego z umową o pracę.

Jeżeli ubezpieczony otrzymywał wynagrodzenie zmienne, uzyskany przychód należy podzielić przez liczbę dni przepracowanych i pomnożyć przez liczbę dni, które ubezpieczony był zobowiązany przepracować.

W przypadku, gdy wynagrodzenie pracownika składa się ze składników stałych i zmiennych, a w miesiącu wymagającym uzupełnienia był on niezdolny do pracy oraz przebywał na urlopie wypoczynkowym, zasada uzupełnienia wynagrodzenia w podstawie zasiłku jest uzależniona od tego czy składnik zmienny jest pomniejszany proporcjonalnie za czas niezdolności do pracy, czy należny w kwocie faktycznie uzyskanej.

Jeżeli w miesiącu przyjętym do podstawy wymiaru zasiłku składnik zmienny był proporcjonalnie pomniejszany za czas absencji, uzupełnienia należy dokonać w sposób właściwy dla składników zmiennych, a mianowicie po zsumowaniu wynagrodzenia zasadniczego z wynagrodzeniem za czas urlopu, uzyskaną kwotę należy podzielić przez liczbę dni przepracowanych i pomnożyć przez liczbę dni, które ubezpieczony miałby do przepracowania przez pełny miesiąc.

W przypadku, gdy składnik zmienny nie podlega uzupełnieniu, składnik stały uzupełniony do pełnej miesięcznej kwoty należy zsumować ze składnikiem zmiennym przyjętym do podstawy w kwocie faktycznie wypłaconej.

Podstawa prawna:

art. 36 , art. 38 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa

ust 290 i 291 komentarza do ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa