07.02.2020 r.
2 min

Wypadek w drodze do pracy

Ekspert PCKP

Skopiuj link
07.02.2020r.
2 min

Za drogę do pracy lub z pracy uważa się oprócz drogi z domu do pracy lub z pracy do domu również drogę do miejsca lub z miejsca:

  1. innego zatrudnienia lub innej działalności stanowiącej tytuł ubezpieczenia rentowego;
  2. zwykłego wykonywania funkcji lub zadań zawodowych albo społecznych;
  3. zwykłego spożywania posiłków;
  4. odbywania nauki lub studiów.

Ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku w drodze do lub z pracy w stosunku do ubezpieczonych będących pracownikami dokonują pracodawcy w karcie wypadku w drodze do pracy lub z pracy. Sposobem dokumentowania takich wypadków jest karta wypadku, o której jest mowa w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 24 grudnia 2002 roku w sprawie szczegółowych zasad oraz trybu uznawania zdarzenia za wypadek w drodze do pracy lub z pracy, sposobu jego dokumentowania, wzoru karty wypadku w drodze do pracy lub z pracy oraz terminu jej sporządzania.

Z tytułu wypadków w drodze do pracy lub z pracy pracownikom nie przysługuje roszczenie o jednorazowe odszkodowanie od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Pracownicy nie są również uprawnieni do tego, aby domagać się odszkodowania od swoich pracodawców. Powyższe żądania przysługują im jedynie w razie wypadku przy pracy.

Jeżeli natomiast zatrudniony na skutek wypadku w drodze do lub z pracy stał się niezdolny do pracy, przysługują mu świadczenia należne pracownikom w razie choroby. Wynagrodzenie chorobowe jest przez pierwsze 33 dni w danym roku kalendarzowym lub – w przypadku pracownika, który ukończył już 50 lat – 14 dni w danym roku kalendarzowym finansowane jest przez pracodawcę, zaś po upływie okresu pobierania wynagrodzenia za czas choroby pracownikowi przysługuje zasiłek finansowany przez ZUS. Pracownikowi, który uległ wypadkowi w drodze do lub z pracy, świadczenie chorobowe przysługuje już od pierwszego dnia ubezpieczenia. Wyższa jest także kwota wypłacanego świadczenia. Wynosi ono bowiem nie 80%, jak przy zwykłej niezdolności do pracy spowodowanej chorobą, ale 100% podstawy wymiaru zasiłku. Jeżeli skutki wypadku są na tyle poważne, że uzasadniają przyznanie renty z tytułu niezdolności do pracy, to pracownik nie musi wykazać wymaganego przepisami okresu składkowego i nieskładkowego.