Nie masz jeszcze konta?

PCKP

WYSZUKIWARKA
Data szkolenia:
Województwo:
Tematyka:
WSZYSTKIE SZKOLENIA
Jeśli chcą Państwo otrzymywać na bieżąco informacje o aktualnych szkoleniach, nowościach i promocjach, prosimy o podanie adresu e-mail

Wiadomości
Wyrównanie zasiłku macierzyńskiego w przypadku rezygnacji przez matkę z urlopu rodzicielskiego
19 czerwca 2019
Matka dziecka, która wykorzystała urlop macierzyński ma prawo skorzystać z urlopu rodzicielskiego. Jeżeli jednak jej plany uległy zmianie, może powrócić do pracy zaraz po zakończonym urlopie macierzyńskim, a jeśli zdecydowała się na urlop rodzicielski, w każdym momencie. W tym przypadku niezbędne jest jednak porozumienie z pracodawcą, który musi wyrazić zgodę na powrót ubezpieczonej do pracy.

Zasiłek macierzyński za okres urlopu rodzicielskiego przysługuje w wysokości 100% za pierwsze 6 tygodni tego urlopu oraz 60% za pozostały okres. Jeżeli matka złoży wniosek o udzielenie urlopu rodzicielskiego w jednej części, otrzyma zasiłek w wysokości 80% za cały okres.

Jeżeli matka zawnioskowała o urlopy związane z rodzicielstwem na podstawie § 1791  Kodeksu pracy  ki i otrzymywała zasiłek macierzyński w wysokości 80 % podstawy wymiaru, w przypadku rezygnacji z urlopu rodzicielskiego pracodawca jest obowiązany wypłacić wyrównanie zasiłku macierzyńskiego do 100% podstawy wymiaru. Nie zawsze jednak prawo do wyrównania przysługuje, bowiem istotne jest, w którym momencie matka zrezygnuje z urlopu rodzicielskiego.

W przypadku, gdy ubezpieczona zrezygnuje z całego urlopu rodzicielskiego, lub z okresu co najmniej 26 tygodni, jeśli na ten urlop się zdecydowała, pracodawca powinien wyrównać wypłacony zasiłek do 100% podstawy jego wymiaru. Jeżeli jednak zrezygnuje już po wykorzystaniu co najmniej 6 tygodni urlopu rodzicielskiego, a więc z części krótszej, niż 26 tygodni, wyrównanie nie będzie przysługiwało. Warunkiem niezbędnym w przypadku wypłaty wyrównania jest nie pobranie zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu rodzicielskiego przez ojca dziecka.

Wyrównanie zasiłku macierzyńskiego do 100% podstawy jego wymiaru  należy wypłacić matce dziecka zgodnie z art. 64 ustawy zzasiłkowej tj. nie później niż w ciągu 30 dni od daty złożenia wniosku w sprawie rezygnacji z zasiłku za dalszy okres.

Źródło

Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2019 r., poz.645)

Komentarz do ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2019 r., poz.645)

Zobacz także:
pobierz z Google Play
Jeśli powyższy artykuł okazał się interesujący i chcieliby Państwo na bieżąco otrzymywać najnowsze aktualności branżowe na swój telefon komórkowy, wystarczy pobrać i zainstalować naszą APLIKACJĘ MOBILNĄ.

All rights reserved PCKP   Data aktualizacji: 2019-07-24