20.06.2021 r.
2 min

Wyrównanie zasiłku macierzyńskiego w przypadku rezygnacji przez matkę z urlopu rodzicielskiego

Ekspert PCKP

Skopiuj link
20.06.2021r.
2 min

Zasiłek macierzyński za okres urlopu rodzicielskiego przysługuje w wysokości 100% za pierwsze 6 tygodni tego urlopu oraz 60% za pozostały okres. Jeżeli matka złoży wniosek o udzielenie urlopu rodzicielskiego w jednej części, otrzyma zasiłek w wysokości 80% za cały okres.

Jeżeli matka zawnioskowała o urlopy związane z rodzicielstwem na podstawie § 1791  Kodeksu pracy  ki i otrzymywała zasiłek macierzyński w wysokości 80 % podstawy wymiaru, w przypadku rezygnacji z urlopu rodzicielskiego pracodawca jest obowiązany wypłacić wyrównanie zasiłku macierzyńskiego do 100% podstawy wymiaru. Nie zawsze jednak prawo do wyrównania przysługuje, bowiem istotne jest, w którym momencie matka zrezygnuje z urlopu rodzicielskiego.

W przypadku, gdy ubezpieczona zrezygnuje z całego urlopu rodzicielskiego, lub z okresu co najmniej 26 tygodni, jeśli na ten urlop się zdecydowała, pracodawca powinien wyrównać wypłacony zasiłek do 100% podstawy jego wymiaru. Jeżeli jednak zrezygnuje już po wykorzystaniu co najmniej 6 tygodni urlopu rodzicielskiego, a więc z części krótszej, niż 26 tygodni, wyrównanie nie będzie przysługiwało. Warunkiem niezbędnym w przypadku wypłaty wyrównania jest nie pobranie zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu rodzicielskiego przez ojca dziecka.

Wyrównanie zasiłku macierzyńskiego do 100% podstawy jego wymiaru  należy wypłacić matce dziecka zgodnie z art. 64 ustawy zasiłkowej tj. nie później niż w ciągu 30 dni od daty złożenia wniosku w sprawie rezygnacji z zasiłku za dalszy okres.

Źródło:

Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa

Komentarz do ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa