18.01.2022 r.
1 min

Wysokość zasiłku chorobowego

Ekspert PCKP

Skopiuj link
18.01.2022r.
1 min

Zgodnie z art. 11 ust. 1a ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa: „Miesięczny zasiłek chorobowy, z zastrzeżeniem ust. 2, wynosi 80% podstawy wymiaru zasiłku.”

W art. 11 ust. 2 ustawy o świadczeniach pieniężnych w razie choroby i macierzyństwa ustawodawca przewidział wyjątki, w przypadku których ubezpieczony może korzystać z zasiłku chorobowego w wysokości 100% podstawy jego wymiaru. Te wyjątki zachodzą, jeżeli niezdolność do pracy lub niemożność wykonywania pracy:

  1. przypada w okresie ciąży;
  2. powstała wskutek poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów oraz zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów;
  3. powstała wskutek wypadku w drodze do pracy lub z pracy."

Do końca 2021 roku zasiłek chorobowy za okres pobytu w szpitalu wynosił co do zasady 70% podstawy wymiaru zasiłku. Był on niższy od zasiłku przysługującego ubezpieczonemu, który podczas choroby przebywał w domu. Dodatkowo przewidziany był wyjątek od tej reguły w stosunku do pracownika, który ukończył 50 rok życia. Jeżeli rzeczony pracownik w okresie od 15 do 33 dnia niezdolności do pracy w roku kalendarzowym przebywał w szpitalu, przysługiwał mu zasiłek chorobowy w wysokości 80% podstawy wymiaru zasiłku.