26.04.2022 r.
3 min

Z jaką chwilą pracownik nabywa prawo do wyższego wymiaru urlopu wypoczynkowego?

Ekspert PCKP

Skopiuj link
26.04.2022r.
3 min

Do okresu zatrudnienia, od którego zależy prawo do urlopu i wymiar urlopu, wlicza się okresy poprzedniego zatrudnienia, bez względu na przerwy w zatrudnieniu oraz sposób ustania stosunku pracy. Jako staż pracy uwzględnia się także okresy nauki. W oparciu o art. 155 § 1 kodeksu pracy do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się z tytułu ukończenia:

  1. zasadniczej lub innej równorzędnej szkoły zawodowej – przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 3 lata,
  2. średniej szkoły zawodowej – przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 5 lat,
  3. średniej szkoły zawodowej dla absolwentów zasadniczych (równorzędnych) szkół zawodowych – 5 lat,
  4. średniej szkoły ogólnokształcącej – 4 lata,
  5. szkoły policealnej – 6 lat,
  6. szkoły wyższej – 8 lat.

Wskazane okresy nauki nie podlegają sumowaniu. Jeżeli pracownik uczył się i pracował w tym samym czasie to do stażu pracy wlicza się okres korzystniejszy dla pracownika.

Uzyskanie przez pracownika odpowiedniego stażu pracy uprawnia go do wyższego wymiaru urlopu wypoczynkowego. W roku, w którym pracownik osiągnął wymagany staż pracy, zyskuje on dodatkowe dni urlopu w liczbie stanowiącej różnicę pomiędzy wyższym a niższym wymiarem urlopu. W kolejnym roku pracownikowi przysługuje już urlopu wypoczynkowy w wyższym wymiarze.

W przypadku, gdy pracownik wykorzystał urlop za dany rok kalendarzowy, a następnie uzyskał w ciągu tego roku prawo do urlopu w wyższym wymiarze, to przysługuje mu urlop uzupełniający. Konstrukcja urlopu uzupełniającego nie będzie miała zastosowania w przypadku, gdy pracownik przed dniem nabycia prawa do urlopu w wyższym wymiarze nie wykorzysta w całości przysługującego mu w danym roku urlopu wypoczynkowego. W takim przypadku następuje tylko zwiększenie wymiaru urlopu wypoczynkowego.

Bez względu na to, w jakim momencie roku pracownik nabył prawo do urlopu wypoczynkowego w wyższym wymiarze, przysługują mu dodatkowe dni urlopu w liczbie stanowiącej różnicę pomiędzy wyższym a niższym wymiarem. Dodatkowe dni urlopu wypoczynkowego, do których pracownik nabył prawo w związku ze zmianą przysługującego mu wymiaru urlopu, powinny zostać udzielone w roku kalendarzowym, w którym pracownik nabył do nich prawo. Gdyby to nie nastąpiło, niewykorzystane dni urlopu przechodzą na rok następny i stają się zwykłym urlopem zaległym.