Prawo Pracy / ZUS
01.07.2022 r.
2 min

Z jakiego tytułu będzie podlegał ubezpieczeniom wspólnik spółki jawnej, który jednocześnie jest zatrudniony w tej spółce na podstawie umowy o pracę?

Ekspert PCKP

Skopiuj link
Prawo Pracy / ZUS
01.07.2022r.
2 min

Spółka jawna jest spółką osobową. Powstaje z chwilą wpisu do rejestru (KRS). Może ona we własnym imieniu nabywać prawa, zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywana. Wynikają z tego określone konsekwencje, polegające przede wszystkim na tym, że należy ją traktować jako podmiot odrębny od jej wspólników. Istotne jest także, że każdy wspólnik spółki jawnej ma prawo i obowiązek prowadzenia spraw spółki, które wynikają wprost z art. 39 § 1 kodeksu spółek handlowych. Wspólnicy ponoszą przy tym odpowiedzialność za zobowiązania spółki bez ograniczeń, całym swoim majątkiem.

Należy pamiętać, że umowa o pracę zawarta ze wspólnikiem spółki jawnej musi czynić zadość wszystkim warunkom formalnym, a stosunek pracy musi mieć określone cechy. Najważniejsze z nich to:

  • podporządkowanie pracownika kierownictwu pracodawcy,
  • odpłatność pracy,
  • osobiste świadczenie pracy przez pracownika,
  • wykonywanie pracy w miejscu i w czasie wyznaczonym przez pracodawcę.

Z tytułu umowy o pracę wspólnik będzie podlegał obligatoryjnie ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu, natomiast z tytułu posiadania statusu wspólnika spółki jawnej obowiązkowa będzie konieczność opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne. Konieczność opłacenia składek na ubezpieczenie społeczne z tytułu uczestnictwa w spółce jawnej powstanie, w przypadku gdy wymiar osiąganego przychodu przez pracownika w ramach stosunku pracy będzie niższy niż minimalne wynagrodzenie obowiązujące w danym miesiącu. Jeżeli przychód osiągnięty ze stosunku pracy będzie wyższy lub równy minimalnemu wynagrodzeniu, składka na ubezpieczenie społeczne z tytułu uczestnictwa w spółce jawnej będzie miała charakter fakultatywny, obowiązkowa będzie wyłącznie z tego tytułu składka na ubezpieczenie zdrowotne.