22.05.2020 r.
6 min

Zalecenia PIP w sprawie powrotu do pracy po okresie izolacji

Ekspert PCKP

Skopiuj link
22.05.2020r.
6 min

Zgodnie ze stanowiskiem Głównego Inspektora Pracy: „Pomimo stopniowego wznawiania działalności zawodowej, niektóre środki bezpieczeństwa podjęte w zakładach pracy w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa, zostaną utrzymane. Ponadto możliwe jest, że w niektórych sytuacjach wystąpienie w przyszłości większej liczby zakażeń będzie wymagało ponownego wprowadzenia szerszych ograniczeń. Wpłynie to z kolei na konieczność wprowadzenia nowych procedur i praktyk bezpieczeństwa, być może również na zmianę organizacji i sposobu pracy na wielu stanowiskach. Należy pamiętać, że w przypadku zmian w procesie pracy pracodawcy są zobowiązani skorygować ocenę ryzyka i uwzględnić w niej wszystkie nowe zagrożenia, również te dla zdrowia psychicznego.”.

Podstawowym założeniem jest wprowadzenie reguł prewencyjnych, które pozwolą na zorganizowanie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Przede wszystkim pracodawcy są zobowiązani do zweryfikowania przygotowanych wcześniej ocen ryzyka pod kątem nowych zagrożeń, w tym także tych dotyczących zdrowia psychicznego pracowników (lęku, stresu i negatywnych emocji). W tym celu konieczne będzie ich zidentyfikowanie, biorąc jednocześnie pod uwagę również okoliczności i sytuacje dotychczas traktowane nietypowe. W całym procesie, oprócz pracodawcy, powinni wziąć udział także przedstawiciele pracowników.

Kolejnym etapem powinno być przygotowanie planu działań obejmującego właściwe środki bezpieczeństwa i kontroli, pozwalające normalnie pracować i jednocześnie zapobiegać możliwości rozprzestrzenienia się wirusa SARS-CoV-2.

„Rodzaje środków koniecznych do zastosowania można sklasyfikować jako eliminujące zagrożenia (np. zmiana organizacji pracy – większy udział pracy zdalnej, jeśli to możliwe), a jeśli nie jest to możliwe – minimalizujące zagrożenia i oddzielające zagrożenia od pracowników poprzez:

  • środki techniczne (środki ochrony zbiorowej, np. obudowy pleksiglasowe, oddzielanie stanowisk pracy przegrodami); należy unikać elementów, które nie są zwarte lub mają przestrzenie, takich jak rośliny doniczkowe, lub które stwarzają dodatkowe ryzyko, np. potknięcia się pracownika, czy upadku przedmiotu. Jeśli nie można zastosować przegrody, należy zapewnić dodatkową przestrzeń między pracownikami (odstęp min. 1,5 m); konieczne jest dbanie o sprawną i wydajną wentylację pomieszczeń pracy,
  • środki organizacyjne (np. zmianowość na stanowiskach pracy, zwiększenie czasu trwania i ilości przerw w pracy, kierowanie tylko wykwalifikowanych pracowników do wykonania określonej pracy),
  • środki ochrony osobistej (np. półmaski FFP2 i FFP3, N95 itp.),
  • środki behawioralne (np. obserwacje przestrzegania reguł i wytycznych kierownictwa, nadzór nad pracownikami),
  • działania przeciwepidemiczne (np. zapewnienie środków do dezynfekcji rąk i elementów środowiska pracy – blatów, klamek, poręczy, wyposażenia technicznego np. wspólne drukarki i kopiarki; zwiększenie częstotliwości sprzątania pomieszczeń pracy, a przede wszystkim pomieszczeń higieniczno – sanitarnych; przypominanie o zasadach higieny – praktyczne informacje rozmieszczone w ogólnodostępnych miejscach zakładu pracy, dostępne na stronach internetowych m.in. Państwowej Inspekcji Sanitarnej).” (por. stanowisko GIP z 6 maja 2020 roku).

Pracodawca musi pamiętać, aby poinformować pracowników, przed wznowieniem przez nich pracy, o wprowadzonych zmianach i procedurach, a także, w razie potrzeby, zapewnić im odpowiednie przeszkolenie.

Ponadto w celu minimalizowania ryzyka zakażenia koronawirusem, także w zakładzie pracy powinny zostać wprowadzone podobne obostrzenia do tych, które obowiązują w przestrzeni publicznej, po ich dostosowaniu do specyfiki wykonywanej pracy. Tym samym maksymalnie należy ograniczać kontakt pracowników z osobami trzecimi (na przykład poprzez zdalną pracę z klientami) oraz zredukować bezpośredni kontakt między pracownikami (jeśli to możliwe to zaleca się izolowanie pracowników, którzy mogą pracować samodzielnie). Wszelkie przerwy w pracy powinny zostać zaplanowane w taki sposób, aby ograniczyć gromadzenie się pracowników w pomieszczeniach socjalnych (w tym stołówce, kuchni, łazience, szatni.)

Dodatkowo pracowników trzeba pouczyć o konieczności dbania o czystość w miejscu pracy, jak również o zasadach, które powinny być stosowane podczas kasłania, kichania, mycia rąk, korzystania z środków ochrony osobistej (maseczek, rękawiczek). Odpowiednie tablice/plakaty powinno umieścić się w widocznych miejscach zakładu pracy. Warto również zwrócić uwagę, że bardziej pożądane jest, aby pracownicy korzystali z indywidualnych środków transportu. Pracodawca może w tym celu udostępnić pracownikom miejsca parkingowe albo przechowalnię rowerów.

Główny Inspektor Pracy zwraca również uwagę, że niezwykle istotne jest przestrzeganie w obecnych okolicznościach czasu pracy i okresów odpoczynku, aby zapobiegać nadmiernemu obciążeniu pracą, szczególnie tych pracowników, którym powierzono dodatkowe obowiązki w związku z absencją innych pracowników.

Co więcej, pracownikom, którzy po dłuższej przerwie powracają do pracy szczególnie niebezpiecznej czy związanej z obsługą maszyn i urządzeń, trzeba umożliwić przypomnienie sobie informacji kluczowych dla bezpieczeństwa, by nie dochodziło do wypadków przy pracy.

„Zdaję sobie sprawę z tego, że niektórym trudno będzie się dostosować do nowych warunków. Jednak zapewnienie bezpieczeństwa pracowników w ich zakładach pracy traktuję jako priorytet. Dlatego apeluję o przestrzeganie zasad i – podkreślam – bezpieczny powrót do pracy to warunek powrotu do normalności – podkreśla minister Marlena Maląg.” (źródło: https://www.gov.pl/web/rodzina).