15.02.2019 r.
2 min

Zaliczenie do kosztów wynagrodzenia małżonków i małoletnich dzieci wspólników spółek osobowych prawa handlowego

Ekspert PCKP

Skopiuj link
15.02.2019r.
2 min

Wspomniana zmiana dotyczy zarówno przedsiębiorców będących osobami fizycznymi, jak i wspólników spółek niebędących osobami prawnymi.

Do końca minionego 2018 roku wartość pracy małżonka i małoletnich dzieci wspólnika spółki osobowej (przede wszystkim jawnej i komandytowej) nie była uważana za koszty uzyskania przychodów, na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 13c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Bez znaczenia pozostawał rodzaj umowy członka rodziny.

Zgodnie z nowym brzmieniem wspomnianego przepisu u podatnika będącego wspólnikiem spółki niebędącej osobą prawną za koszty uzyskania przychodów nie uważa się co prawda wartości pracy własnej innych wspólników tej spółki będących osobami fizycznymi, a także ich małżonków i małoletnich dzieci, przy jednoczesnym wyłączeniu, że kosztem uzyskania przychodów jest jednak wynagrodzenie małżonków i małoletnich dzieci wspólników tej spółki, należne z tytułów określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych (umowa o pracę, umowa cywilnoprawna itp.) lub z tytułu odbywania praktyk absolwenckich, o których mowa w ustawie z dnia 17 lipca 2009 r. o praktykach absolwenckich.

Zatem od 1 stycznia 2019 roku koszty takich wynagrodzeń mogą stanowić koszty uzyskania przychodów. W oparciu o art. 15 ust. 4g ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w miesiącu, za który są należne, pod warunkiem, że zostały wypłacone lub pozostawione do dyspozycji w terminie wynikającym z przepisów prawa pracy, umowy lub innego stosunku prawnego łączącego strony. W razie uchybienia terminowi zastosowanie znajdzie art. 16 ust. 1 pkt 57 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Koszty będą zaliczone dopiero z chwilą ich wypłacenia, dokonania lub postawienia do dyspozycji pracownika.

Taka zmiana ma niewątpliwie istotne znaczenie przede wszystkich dla niewielkich przedsiębiorców, którzy bazują na rodzinnej współpracy. Pracownik będący najbliższą rodziną przedsiębiorcy będzie traktowany tak samo jak będący osobą obcą w zakresie jego wynagrodzenia.