11.01.2022 r.
2 min

Zaniżenie stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe

Ekspert PCKP

Skopiuj link
11.01.2022r.
2 min

Zakład ustala, w drodze decyzji, stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe na cały rok składkowy w wysokości 150% stopy procentowej ustalonej na podstawie prawidłowych danych, jeżeli płatnik składek nie przekaże informacji, o której mowa w art. 31 ust. 6, albo korekty tej informacji w terminie 14 dni od otrzymania wezwania Zakładu, a stopa procentowa ustalona na podstawie nieprawidłowych danych przekazanych przez płatnika składek lub wykazywana przez płatnika składek w dokumentach rozliczeniowych była zaniżona w stosunku do ustalonej na podstawie prawidłowych danych (art. 34 ust. 1 ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych). W przypadku zaniżenia wysokości stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe płatnik składek zobowiązany jest złożyć dokumenty rozliczeniowe korygujące i opłacić zaległe składki wraz z odsetkami za zwłokę. W przypadku zawyżenia wysokości stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe płatnik składek zobowiązany jest złożyć dokumenty rozliczeniowe korygujące (art. 34 ust. 3 ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych).

W orzecznictwie sądowym ugruntowane jest stanowisko, zgodnie z którym instytucja podwyższenia stopy procentowej składki na cały rok składkowy do wysokości 150% stopy procentowej ustalonej na podstawie prawidłowych danych w związku z nieprzekazaniem danych lub przekazaniem nieprawdziwych danych przez płatnika, ma charakter sankcji o charakterze represyjnym i prewencyjnym.

Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 14 lutego 2013 r. (sygn. akt III UK 53/12) tylko przyczyny wadliwego zgłoszenia danych, za które płatnik nie ponosi odpowiedzialności, mogą go zwolnić z sankcji wynikającej z art. 34 ust. 1 ustawy wypadkowej. Dodatkowo, z omawianego przepisu wynika domniemanie winy płatnika składek, w sytuacji, gdy przekazane dane nie odpowiadają prawdzie, a to w sposób istotny wpływa na rozkład ciężaru dowodu. To płatnik składek ma bowiem wykazać, że zgłoszenie nieprawdziwych danych nastąpiło z przyczyn od niego niezależnych. Zatem to na płatniku składek spoczywa ciężar udowodnienia, że podał obiektywnie nieprawdziwe dane z przyczyn od niego niezależnych (niezawinionych).