Podatki i procedury podatkowe
09.08.2022 r.
1 min

Zapomogi wypłacane przez pracodawcę rodzinie zmarłego pracownika a obowiązki podatkowe

Ekspert PCKP

Skopiuj link
Podatki i procedury podatkowe
09.08.2022r.
1 min

Jeżeli środki, z których pracodawca finansuje wsparcie dla rodziny zmarłego pracownika pochodzą z funduszu pracodawcy, to co do zasady stanowią one przychód osoby, której zostały wypłacone, a na wypłacającym ciąży obowiązek odprowadzenia zaliczki na podatek dochodowy.

Warto zwrócić uwagę, że na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 92 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zwolnione od opodatkowania są świadczenia otrzymane na podstawie odrębnych przepisów przez członków rodzin zmarłych pracowników oraz zmarłych emerytów lub rencistów, do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 3 000,00 zł. Za przepisy odrębne można w tym wypadku uznać na przykład regulacje ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Wypłacane świadczenia będą mogły skorzystać ze zwolnienia w przypadku, gdy pracodawca w regulaminie ZFŚS zawarł postanowienie uprawniające rodzinę zmarłego pracownika do otrzymywania takich świadczeń.

Z drugiej strony pracodawca może postanowić, iż chce udzielić wsparcia rodzinie zmarłego pracownika nie instytucjonalnie, a prywatnie. W takiej sytuacji przyznane środki będą traktowane jak darowizna. W przypadku osób obcych kwota wolna od podatku wynosi 4 902,00 zł. Jeżeli wartość świadczeń przekazanych w ciągu 5 lat nie będzie łącznie przekraczać wskazanej kwoty to obowiązek zapłaty podatku nie powstanie.