29.10.2019 r.
2 min

Zasiłek opiekuńczy na matkę dziecka

Ekspert PCKP

Skopiuj link
29.10.2019r.
2 min

Co zatem z osobami, które nie zawarły związku małżeńskiego, ale posiadają wspólne potomstwo? Czy mężczyzna, który opiekuje się partnerką, która urodziła jego dziecko może starać się o wypłatę zasiłku opiekuńczego z ubezpieczenia chorobowego?

Tak. Ustawodawca dopuszcza możliwość skorzystania z prawa do zasiłku opiekuńczego, w przypadku gdy rodzice dziecka nie sformalizowali związku. Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. oświadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2019 r. poz. 645) w art. 32ust 2 definiuje członków rodziny, nad którym może być sprawowana opieka.  Zgodnie z zapisami ustawy do katalogu tych osób zaliczymy nie tylko małżonka, ale również rodzica dziecka.

W związku z powyższym, gdy rodzice dziecka nie złożyli przysięgi małżeńskiej, ale zachodzi konieczność sprawowania opieki nawzajem między sobą, nabędą prawo do zasiłku opiekuńczego. Warunkiem niezbędnym do przyznania prawa do świadczenia jest jednak pozostawanie we wspólnym gospodarstwie domowym z ubezpieczonym na czas sprawowania opieki oraz brak innych domowników, którzy mogliby opiekę nad chorym we wnioskowanym okresie sprawować.

Zasiłek opiekuńczy w tym przypadku przysługuje w wysokości 80% podstawy jego wymiaru przez okres nie dłuższy, niż 14 dni w roku kalendarzowym. Dokumentem niezbędnym do wypłaty zasiłku poza przedłożonym zaświadczeniem lekarskim jest wniosek o zasiłek opiekuńczy z powodu sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny Z-15B.

Źródło:

Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. oświadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 645)