07.05.2019 r.
5 min

Zasiłek opiekuńczy z ubezpieczenia chorobowego

Ekspert PCKP

Skopiuj link
07.05.2019r.
5 min

Ustawodawca nakazuje wypłatę zasiłku bez okresu wyczekiwania, więc ubezpieczony może skorzystać z prawa do zasiłku opiekuńczego od pierwszego dnia podlegania ubezpieczeniu chorobowemu. Zasiłek nie jest jednak wypłacany bez ograniczeń, ustawodawca stawia limity w roku kalendarzowym uzależnione od wieku osób, nad którymi opieka jest sprawowana. W przypadku opieki nad dzieckiem zdrowym do lat 8 oraz chorym do lat 14 zasiłek opiekuńczy przysługuje przez 60 dni w roku kalendarzowym. Zwiększony limit – 30 dni na opiekę ustawodawca wprowadził od 6 czerwca 2018r. opiekunom dzieci niepełnosprawnych, które ukończyły odpowiednio 8 lat lub 14 lat   (w przypadku dziecka chorego), nie dłużej, niż do ukończenia 18 lat w obu przypadkach. Na chore dziecko powyżej 14 roku życia i pozostałych dorosłych pozostających we wspólnym gospodarstwie ustawodawca daje możliwość skorzystania z zasiłku opiekuńczego, nie dłużej, niż 14 dni w roku kalendarzowym.

Wszystkie okresy sprawowania opieki sumuje się w jednym limicie rocznym, uzależnionym od wieku osób, nad którymi sprawowana jest opieka.

Jeżeli ubezpieczony wnioskuje o zasiłek opiekuńczy na dziecko zdrowe do lat 8, należy pamiętać, że będzie on przysługiwał tylko w przypadku niespodziewanego zamknięcia żłobka lub przedszkola lub innej placówki, do której dziecko uczęszcza, a także choroby niani, z którą rodzice zawarli umowę uaktywniającą lub dziennego opiekuna sprawujących opiekę nad dzieckiem. Ubezpieczony w przypadku zdrowego dziecka do lat 8 lub dziecka niepełnosprawnego, które ukończyło 8 lat, do ukończenia przez nie 18 roku życia, nabędzie prawo do zasiłku opiekuńczego również w sytuacji, gdy drugi z rodziców stale opiekujący się dzieckiem nie może tej  opieki sprawować z powodu porodu lub choroby, bądź pobytu tego rodzica w szpitalu lub innym podmiocie leczniczym wykonującym stacjonarne lub całodobowe świadczenia zdrowotne.

Zasiłek przysługuje bezwzględnie, gdy dziecko jest chore, bez względu na wiek. Również w przypadku innych najbliższych osób pozostających w gospodarstwie ubezpieczony nabędzie prawo do zasiłku pod warunkiem, że w tym okresie nie będzie innego domownika, który mógłby zapewnić opiekę choremu. Wyjątkiem jest okres sprawowania opieki nad chorym dzieckiem do lat dwóch, kiedy bez względu na to, czy w domu jest inna osoba mogąca zapewnić dziecku opiekę, prawo do zasiłku opiekuńczego w tym okresie przysługuje zawsze.

Mając na myśli dziecko, nad którym jest sprawowana opieka ustawodawca wskazuje dziecko własne, dziecko małżonka lub dziecko przysposobione, a także przyjęte na wychowanie i utrzymanie.

W przypadku innych członków rodziny opieka dotyczy małżonków, rodziców, teściów, dziadków, wnuków oraz rodzeństwo. Do katalogu tego od sierpnia 2015roku ustawodawca dodał również rodzica dziecka, ojczyma i macochę. Tak więc opieka nad chorym partnerem nie ogranicza się tylko do małżonków, ale również osób posiadających wspólne dzieci – rodziców dziecka.

Nie każdy jednak pomimo podlegania ubezpieczeniu chorobowemu opiekę może sprawować. Ustawodawca jasno wskazuje, kto nie może sprawować osobistej opieki nad najbliższymi.

W myśl art. 34 powołanej wyżej ustawy za członka rodziny pozostającego we wspólnym gospodarstwie domowy, mogącego zapewnić opiekę nie uważa się:

  1. osoby całkowicie niezdolnej do pracy;
  2. osoby chorej;
  3. osoby, która ze względu na wiek jest niesprawna fizycznie lub psychicznie;
  4. osoby prowadzącej gospodarstwo rolne;
  5. pracownika odpoczywającego po pracy na nocnej zmianie;
  6. osoby prowadzącej działalność pozarolniczą;
  7. osoby niezobowiązanej do sprawowania opieki na podstawie przepisów Kodeksu.

rodzinnego i opiekuńczego, jeżeli odmawia ona sprawowania opieki.

Należy pamiętać, że do wypłaty każdego zasiłku opiekuńczego jest niezbędne wypełnienie przez zasiłkobiorcę wniosku Z15A, w przypadku opieki nad dzieckiem bez względu na jego wiek lub Z15B w przypadku opieki nad innym członkiem rodziny.

Zasiłek opiekuńczy jest wypłacany w wysokości 80% podstawy wymiaru.

Art. 32-35 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2017 r. poz. 1368 ze zm.).

Ust. 265,266 komentarza do ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2017 r. poz. 1368 ze zm.).