
Jeżeli zleceniobiorca w trakcie wykonywania zlecenia nawiąże stosunek pracy z innym podmiotem i w umowie o pracę będzie miał zagwarantowane co najmniej minimalne wynagrodzenie za pracę (obecnie 3 490 zł brutto), fakt ten powinien niezwłocznie zgłosić zleceniodawcy. W przypadku wystąpienia zbiegu tytułów do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych powstanie bowiem konieczność wyrejestrowania osoby z obowiązkowych ubezpieczeń z tytułu wykonywanej umowy zlecenia.
Z ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych wynika zasada, zgodnie z którą osoba posiadająca obowiązkowy tytuł do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych, z którego osiąga w skali miesiąca co najmniej minimalne wynagrodzenie, nie podlega tym ubezpieczeniom z innych tytułów. Może zgłosić się do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych dobrowolnie, ale bez możliwości podlegania ubezpieczeniu chorobowemu.
W przypadku, gdy w analizowanej sytuacji ubezpieczony będzie podlegał ubezpieczeniu chorobowemu równolegle z dwóch tytułów i będzie pobierał zasiłek chorobowy zarówno u zleceniodawcy jak i u pracodawcy, nie będąc do tego uprawnionym, to takie świadczenie będzie podlegało zwrotowi jako nienależne. Tym samym płatnik nie ma podstaw, aby rozliczyć zasiłek wypłacony w takich okolicznościach w ciężar składek, gdyż takiemu rozliczeniu nie podlegają świadczenia wypłacone bezpodstawnie.
- Równoległe pozostawanie w kilku stosunkach pracy a podleganie ubezpieczeniom społecznym
- Czy ubezpieczony, który ma prawo do emerytury lub renty może pobierać zasiłek chorobowy po ustaniu tytułu ubezpieczenia?
- Każdy płatnik musi posiadać aktywne konto na Platformie Usług Elektronicznych ZUS
- Jak prawidłowo ustalić okres zasiłkowy?
- Czy byłemu małżonkowi przysługuje prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku?