Nie masz jeszcze konta?

PCKP

WYSZUKIWARKA
Tematyka:
Data szkolenia:
Jeśli chcą Państwo otrzymywać na bieżąco informacje o aktualnych szkoleniach, nowościach i promocjach, prosimy o podanie adresu e-mail

Wiadomości
Zmiany podatkowe wchodzą w życie od 1 lipca 2022 roku - Polski Ład 2.0 podpisany przez Prezydenta
19 czerwca 2022
Faktem okazuje się wprowadzenie zmian podatkowych w trakcie roku podatkowego. Prezydent podpisał ustawę o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw. Tak zwany Polski Ład 2.0 wejdzie w życie 1 lipca 2022 roku, ale przewidziane nim rozwiązania będą miały zastosowanie do całego roku podatkowego. Część przepisów zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2023 roku.

Główna zmiana dotyczy obniżenia stawki podatku dla pierwszego progu podatkowego z dotychczasowych 17% do 12%. Zlikwidowana zostanie także kontrowersyjna ulga dla klasy średniej. Jednak co ważne, podatnik będzie mógł skorzystać z tej ulgi w rozliczeniu rocznym za 2022 rok, jeżeli jej zastosowanie będzie dla niego bardziej korzystne niż nowe zasady. Bez zmian pozostaną kwota wolna od podatku (30 000 zł) oraz pierwszy próg podatkowy na poziomie 120 000 zł.

Dodatkowo na podstawie nowych przepisów możliwe będzie pomniejszenie podstawy opodatkowania w ograniczonym zakresie o składkę zdrowotną. Dla podatników, którzy wybrali podatek liniowy limit pomniejszenia dochodu ustalono na kwotę 8,7 tys. zł, dla ryczałtowców przychód będzie można pomniejszyć o 50% zapłaconych składek zdrowotnych. Natomiast dla podatników na karcie podatek będzie mógł być pomniejszony o 19% zapłaconej składki.

Nowelizacja przywraca ponadto możliwość wspólnego rozliczenia z dzieckiem przez rodziców samotnie wychowujących, której nie było w poprzedniej wersji Polskiego Ładu. Podniesiono limit przychodów, jakie może uzyskać dziecko bez utraty preferencji podatkowych przez rodziców z 3 089 zł do 16 061,28 zł. Rozszerzono również katalog dochodów dziecka, które nie będą podlegały doliczeniu do dochodów rodziców, o rentę rodzinną.

Ustawa przewiduje także dopuszczalność zmiany formy opodatkowania w trakcie roku podatkowego, ale tylko z ryczałtu lub podatku liniowego na skalę podatkową.

Zwiększono także z 1% do 1,5% wartość podatku, który podatnik może przekazać na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego. Dodatkowo ujednolicono termin składania zeznania podatkowego. Do 30 kwietnia kolejnego roku rozliczać się będą nie tylko podatnicy, którzy korzystają ze skali podatkowej, czy podatku liniowego, ale także ryczałtowcy i opodatkowani kartą podatkową. 


Nowe szkolenia z tematyki ,,Polskiego Ładu" już dostępne!

Tematy i terminy:

https://www.pckp.pl/index.php?id=164&id_kategoria=70051&data_szkolenia=-1
Zobacz także:
pobierz z Google Play
Jeśli powyższy artykuł okazał się interesujący i chcieliby Państwo na bieżąco otrzymywać najnowsze aktualności branżowe na swój telefon komórkowy, wystarczy pobrać i zainstalować naszą APLIKACJĘ MOBILNĄ.

All rights reserved PCKP   Data aktualizacji: 2022-07-01