17.05.2022 r.
2 min

Zniesienie stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19

Ekspert PCKP

Skopiuj link
17.05.2022r.
2 min

Zgodnie z art. 2 pkt 22 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 roku o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi stan epidemii to sytuacja prawną wprowadzona na danym obszarze w związku z wystąpieniem epidemii w celu podjęcia określonych w ustawie działań przeciwepidemicznych i zapobiegawczych dla zminimalizowania skutków epidemii. Natomiast stan zagrożenia epidemicznego to sytuacja prawna wprowadzona na danym obszarze w związku z ryzykiem wystąpienia epidemii w celu podjęcia określonych w ustawie działań zapobiegawczych (art. 2 pkt 23 ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi).

Od 16 maja 2022 roku stan epidemii zostaje zastąpiony stanem zagrożenia epidemicznego.

Większość ułatwień, które ustawodawca wprowadził na czas epidemii będzie nadal obowiązywać w stanie zagrożenia epidemicznego. Tyczy się to między innymi:

  • zawieszenia obowiązku wykonywania badań okresowych,
  • dopuszczalności przeprowadzania badań wstępnych i kontrolnych przez lekarza innej specjalizacji niż medycyna pracy,
  • wydłużenia ważności orzeczeń lekarskich, których ważność upłynęła po 7 marca 2020 roku,
  • dopuszczalności powierzania pracy zdalnej,
  • wydłużenia ważności wiz, zezwoleń na pobyt czasowy, zezwoleń na pracę i zarejestrowanych oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy, itp.

Dopiero zniesienie stanu zagrożenia epidemicznego (stanu obowiązującego najpóźniej) spowoduje uchylenie szczególnych regulacji i początek biegu terminów na wypełnienie obowiązków zawieszonych na czas epidemii.

Najwięcej zmian odnosi się do kwestii podatkowych. Z końcem miesiąca, w którym zniesiono stan epidemii, a więc z końcem maja 2022 roku, uchylone zostanie prawo do odliczania darowizn przekazywanych na cele związane z COVID-19 oraz możliwość jednorazowej amortyzacji środków trwałych służących do produkcji towarów związanych z przeciwdziałaniem COVID-19. Do końca roku 2022 lub 2023 roku będą jeszcze obowiązywać zwiększone limity zwolnienia od opodatkowania podatkiem dochodowym określonych świadczeń.

Magdalena Jeziorska
radca prawny