16.03.2021 r.
2 min

Zwolnienie z podatku dochodowego od osób fizycznych świadczeń socjalnych otrzymywanych przez emerytów i rencistów

Ekspert PCKP

Skopiuj link
16.03.2021r.
2 min

Zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych od świadczeń otrzymanych przez emerytów lub rencistów w związku z łączącym ich uprzednio z zakładem pracy stosunkiem służbowym, stosunkiem pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczym stosunkiem pracy pobierany jest zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 10% należności.

Od powyższej zasady ustawodawca przewidział jednak wyjątki. Jeden z nich wynika z art. 21 ust. 1 pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W myśl tego przepisu zwolnione z podatku dochodowego są świadczenia otrzymywane przez emerytów lub rencistów w związku z łączącym ich uprzednio z zakładem pracy stosunkiem służbowym, stosunkiem pracy lub spółdzielczym stosunkiem pracy, w tym od związków zawodowych, do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 3 000 zł.

Z treści art. 21 ust. 1 pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, iż ze zwolnienia korzystają wszelkie świadczenia otrzymywane przez emeryta lub rencistę od uprzedniego pracodawcy. Nie ma znaczenia źródło ich finansowania. Tym samym ze zwolnienia korzystają świadczenia finansowane zarówno ze środków ZFŚS, jak i ze środków obrotowych pracodawcy. Ponadto ustawodawca nie ograniczył możliwości skorzystania ze zwolnienia do określonych form świadczeń. Oznacza to, iż emeryt lub rencista może otrzymać świadczenie w każdej formie np. pieniężnej, usługi, nagrody rzeczowej, bonów, talonów i innych znaków uprawniających do ich wymiany na towary.

Jeśli wartość świadczeń w roku podatkowym przekroczy kwotę 3 000 zł to nadwyżka podlega opodatkowaniu zgodnie z zasadami określonymi w art. 30 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.