24.05.2022 r.
2 min

Zwolnienie z tytułu opieki nad chorym dzieckiem w przypadku pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy

Ekspert PCKP

Skopiuj link
24.05.2022r.
2 min

Ustawodawca przyznał prawo do zasiłku opiekuńczego pracownikowi (ubezpieczonemu) zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki. Krąg podmiotów, nad którymi dopuszcza się sprawowanie opieki określono w art. 32 ust. 1 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Zgodnie z art. 33 ust. 1 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa zasiłek opiekuńczy przysługuje przez okres zwolnienia od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki, jednakże nie dłużej niż przez okres 60 dni, 30 lub 14 dni w roku kalendarzowym, w zależności od podmiotu, nad którym opieka jest sprawowana.

Z ustawy o świadczeniach pieniężnych jednoznacznie zatem wynika, iż zasiłek opiekuńczy przysługuje przez okres korzystania ze zwolnienia od wykonywania pracy ze względu na konieczność osobistego sprawowania opieki. Tym samym zwolnienie uzasadnia nieświadczenie pracy przez okres sprawowania opieki.

O czasie trwania zwolnienia decyduje lekarz. Podejmując decyzję w tym przedmiocie lekarz powinien wziąć pod uwagę rodzaj choroby i stan zdrowia chorego.

Zwolnienie z tytułu opieki udzielane jest na dni kalendarzowe, nie na dni robocze. Nie ma przeszkód, aby obejmowało ono jedynie dni, w których pracownik świadczy pracę. Może ono obejmować również dni wolne od pracy. Jednakże powinno ono odpowiadać okresowi, przez który istnieje konieczność sprawowania opieki.